2021. február 3., szerda

The Last of Us Part II - A bosszú balladája!

2016-ban bejelentették, az addigra méltán híres The Last of Us folytatását, ami sok várakozás után 2020-ban vált elérhetővé. A jelenleg év játéka díjat bezsebelő, a PS4 egyik legkelendőbb címe, és a botrányairól híres játék tényleg annyira jó, mint azt gondolnánk?

A játék ezen részéről bővebben kifejtettem a véleményemet, amit IDE kattintva elolvashattok.

Évek telnek el azóta, hogy Joel és Ellie csatlakoztak Tommy közösségéhez, és megpróbálják minél jobbá tenni azt, de már a történet elején látszik, hogy valami megváltozott, valami nem olyan mint volt. Neil Druckmannt lehet szidni, hogy mit tett a játékkal, az "úgymond kedvenc karaktereinkkel", de a relativitás talajáról nézve, Joel és Ellie soha nem voltak "jó" karakterek. Szerettük és kedveltük őket, de jók sohasem voltak, hisz a cél érdekében az első részben mindent felégettek maguk mögött az előrejutás érdekében, utánuk csak halál maradt. Ez a játék egyik központi eleme, ami az első részben véghez vitt ámokfutást kéri számon, első sorban Joelen. 

Eleinte csak kapkodjuk a fejünket és nézünk jobbra-balra, hogy most mivan? De a sztorimesélés ebben a részben olyan mint egy kirakós, tehát nagyon oda kell figyelni, ha a végére az összes elemet a helyére akarjuk illeszteni és bizony elég nehéz egy-egy darabot úgy igazán a helyén kezelni. Tehát a sztori az elejétől a végéig egy nagy kört ír le, a sok kicsi alkotja a nagy egészet, ami persze sok embernek "szokatlan" lehet. Esetleg egy nagy katyvasznak, vagy érthetetlennek véli a cselekményt. Itt szögezném le, hogy ez az epizód nem való mindenkinek, sőt még azokból a körökből sem, akik az első részt játszották. Ez már egy teljesen más szint, de erről később.

Szép új világ!

A The Last of Us Part II hihetetlenül szép játék, ahogy azt már megszokhattuk ezelőtt is a Naughty Dogtól, viszont itt még rátettek néhány lapáttal. A fények, a szetting az arcmimikák, szó szerint úgy érezzük egy-egy átvezető videónál, mintha egy filmet néznénk. A fejlesztők kitettek magukért, a szereplők olyan non-verbális és mimikai játékokat játszanak, hogy szavak nélkül is teljesen megértenénk, hogy mi jár a fejükben, mit éreznek, mi a mondanivalójuk. Mint, a PS3-as éra lezárásának esetében a The Last of Us, így a PS4-es éra végéhez közeledve a The Last of Us Part II mondható a generáció legszebb játékának. (Csak aztán ez nehogy egy jel legyen arra, hogy a The Last of Us 3, a PS5 lezáró címeként fog megjelenni. Ha lesz egyáltalán.)

Szóval, a környezet igen részletesre sikerült, a szűk sötét helyek, akár az előző részben, itt is fojtogatóak. Seattle romos leharcolt épületei és a természet által visszahódított betondzsungel mind-mind már hatásvadászatnak tűnhet, de működik. A világ még itt sem open-world, viszont a fejlesztők megpróbálták a lehető legnagyobb módon kitágítani azt a csövet, amiben mozgunk, így a bejárható terület nem sokkal, de egy kicsivel nagyobb lett. Viszont itt is kimerül annyiban, hogy pár ház, vagy épület átkutatható különböző felszerelésekért, vagy craft összetevőkért. Mondhatjuk, hogy játékmenetileg cseppet sem kaptunk többet ez első részhez viszonyítva, itt is haladnunk kell előre, át minden akadályon, csak kicsit szebben.

Ki az ellenség?

Nos, a The Last of Us első részéből jól ismert Fireflies felbomlani látszott, helyette egy katonai szervezet vette át az irányítást, a WLF, azaz a Washington Liberation Front, akik komoly csatákat vívnak egy vallási fanatista szektával, a Szerafitákkal. Tulajdonképpen Ellie az ő kettejük csatározásai közepette határozza el, hogy bosszút áll a WLF pár tagján, akik Joelt megölték így az útja elég komoly megpróbáltatásoknak van kitéve mindkét oldalról, ami Abby szemszögéből még alaposabban van bemutatva. És ó, az AI hihetetlenül intelligens a játékban, nem csak, hogy benéznek mindenhova és szétszóródva kutatnak minket, de név szerint szólítják egymást, ha valamelyikük nem tűnik fel, akkor elkezdenek utána is nézelődni, ráadásul a Szerafitáktól a különleges füttyögéses kommunikációikkal a szőr felállt a hátamon. A "Runnerek" és a "Clickerek" sok változást nem mutattak az előző részhez képest, azt leszámítva, hogy sokkal, de sokkal jobb kidolgozást kaptak. De térjünk is ki a harcstílusra is egy picit, ami Ellie és Abby esetében is sok változást mutatott. Míg Ellie egy igen hajlékony, gyors reakcióképességű és nem utolsó sorban a pillangókés mestere, addig Abby inkább a nyers erő megtestesítője, ő inkább a lomhább, de ütőképesebb stílust képviseli. A fegyver, craft rendszerre itt nem térnék ki különösebben, a fegyverek hasonlóak az első részben megismertekhez, a craft rendszer kapott némi pluszt, ami a fegyvereket komoly fenyegetéssé teheti.

Az érme két oldala!

Hát igen. A sokak által biztosítékot kivert újítás az, hogy itt nem csak Ellie az, akivel bosszút állhatunk Joelen, hanem betekintést nyerünk egy eddig ismeretlen személy szemszögébe is, akit Abby-nek hívnak. Abby karaktere a játékban nem mondanám rossz ötletnek, ezt régebben ki is fejtettem miért. Ok és okozat, ebben a játékban látszik igazán, hogy az első részben véghez vitt cselekedetek nem maradhatnak megtorlatlanul. Az már egy teljesen más kérdés, hogy az új szereplő feltüntetése, hát hogy is mondjam, igen szájbarágósra sikerült, valószínűleg az ő történetszálát azért írták meg sokkal pozitívabbra, hogy minél elfogadhatóbb legyen az Ellie-vel való konfliktusa és ne érezzük magunkat kellemetlenül, azért hogy őt is az irányításunk alá kell venni, annak ellenére, hogy ő pont mindannak az ellentéte, amit megszokhattunk a két alap szereplőtől. Ezt hívhatjuk akárminek, de való igaz, hogy mindenki másképp éli meg az ebben a világban történteket, így a kezdeti kellemetlenség után üdítően hatott a kettejük harca.

Nyeld le a propagandát!

A 21. században járunk, nem tudom kinek mi az elfogadott, a még komfortzónáján belül eső dolog, amiért még nem érzi magát kellemetlenül. A The Last of Us Part II igen-igen operál az azonos nemű vonzódás kérdéséhez, és a transzszexualitáshoz. Az első rész DLC-jében ugye Ellieről már kiderült, hogy milyen beállítottságú, de viszont ő még a kevésbé kinézett eset, a másik oldalról ott van Lev, aki Abby történetszálában tűnik fel, és igen, az ő esete az a társadalom által elfogadhatatlannak tartó és megvetni való dolog, amit sokan egyszerűen nem tudnak lenyelni. Lev esete akkora tükröt mutat a mai társadalmi normákra és annak foggal-körömmel, akár vallási alapon való ragaszkodására, hogy min mennek keresztül, az akár ma is transzneműként élő emberek. Persze, tabunak számít, nem kell foglalkozni vele, de bizony van ilyen. Ez ellen nem tud mit tenni az ember, vagy elfogadja, vagy nem. És hogy propagandaként üt-e vissza a játékban, hááát... mindenki döntse el maga. Az én értékrendem szerint ez még csak be-be mutatta ezt az oldalt is, de pontosan nem tudhatjuk, hogy a készítők mit akartak elérni ezzel, viszont ennek az oldalnak a bemutatása tényleg csekély mennyiségét teszi ki a nagy egésznek.

A bosszú börtönében

A The Last of Us II történet szempontjából egy nem új keletű dolgot mutat be, hisz rengeteg ilyennel találkozhatunk a való életben is. A bosszú csak újabb bosszút és káoszt szül. Ez a játék legfőbb mondanivalója, és az, hogy ez nem hogy előrébb nem vezet, de megnyugvást sem hoz, csak elpusztítja a lelket, és a kör bezártával milyen jól demonstrálva is van ez. Ellie és Abby is egyaránt megsínylették a bosszújukat, annak ellenére, hogy Abby szemszögéből még hamarabb is lezártnak volt tekintve a dolog. Tehát történet szempontjából igenis zseniálisan bemutatott dolog kerekedett ki az egészből. Játékmenet szempontjából, mint mondtam, nem mindig hozták az első rész szintjét, SŐT, még azt is lemerem fogadni, hogy az első rész ebből a szempontból még jobb is volt. Nehezen emészthető történet, valószínűleg egyszer kijátszós játék lesz, na de nem azért, mert rossz lenne, de a lelkünknek nagyon megterhelő...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Jó játék a Fortnite? Avagy, út a Battle Royalba!

Érdekes kutatásnak lehetünk olvasói a mai nap folyamán, ugyanis megnézzük, hogy miért jó játék a Fortnite, ha jó játék egyáltalán, miért ját...